Vzroki za bolečine v hrbtu in rizične skupine
Bolečine v hrbtu so ena najpogostejših pritožb pri delovno sposobnih in starejših ljudeh. Človeška hrbtenica nosi skoraj celotno težo telesa. Sestavljena je iz 33-34 vretenc, ki so povezani z medvretenčnimi diski. Zahvaljujoč tej povezavi se lahko vretenca med seboj premikajo. Križnica in trtica sta posebna dela hrbtenice. Križnico tvori pet vretenih vretenc, trtica pa je majhni del hrbtenice, ki ne opravlja podporne funkcije.
Vrste bolečin v hrbtu
Akutne bolečine trajajo do šest tednov. Če trajajo do 12 tednov, take bolečine se imenujejo subakutne. Bolečine v hrbtu, ki trajajo več, kot 12 tednov, se imenujjo kronične.
Glede na opredelitev določenih vzrokov se bolečine razlikujejo kot:
- nespecifične bolečine
- specifične bolečine
Posebne bolečine v hrbtu
Če je vzrok za bolečine znan, to so specifične bolečine v hrbtu.
Primeri specifične bolečine so travma, protruzija in hernija diska, vnetje medvretenčnih sklepov (fasetna artroza).
Najpogostejši vzroki za bolečine v hrbtu
Hrbtenica je zapletena struktura, sestavljena iz vretenc, medvretenčnih ploščic in vezi. Bolečina se pojavi, ko je moteno medsebojno delovanje teh struktur.
Tipični razlogi so:
- stres
- pretežno sedeče delo in pomanjkanje telesne aktivnosti v vsakdanjem življenju vodijo do kronične napetosti v mišicah hrbta in bolečine v hrbtu če ni nobene diagnosticirane bolezni.
Zdravljenje
Fizioterapija, manualna terapija, terapevtska masaža, ročna terapija, kineziogimnastika po moji metodi.
Preventiva
1) Obstajaja kineziogimnastika, ki jo lahko preprosto vključite v svojo dnevno rutino. Ustvarila sem spletno šolo , kjer 4 -krat na teden treniram s svojimi pacienti z edinstveno metodo za izboljšanje hrbta in celotnega telesa.
2) Potrebno je optimalno opremiti delovno mesto. Pri mizi morate sedeti pokonci, stopala naj bodo na tleh, komolci naj bodo na opori, hrbet naj ostane raven, stol, na katerem sedite, mora imeti hrbet, računalniški zaslon mora biti točno pred vašimi očmi.